przewiń w dół

„KORZENIE czyli POLSKA którą musisz poznać”

Szanowni Państwo,

         Tym razem mam przyjemność zaproponować Państwu coś naprawdę wyjątkowego - aktywny wypoczynek w prawdziwym, szlacheckim, polskim pałacu, połączony z odwiedzeniem i poznaniem najświętszych oraz najpiękniejszych miejsc prastarej Ojczyzny przodków!

         Mój Zespół Hotelowo Parkowy - Pałac w Paszkówce, gwarantuje luksus i komfort, wyśmienitą kuchnię i wiele atrakcji. Na Państwa życzenie, zostanie oddany do dyspozycji dowolny program, prezentujący znajdujące się w otoczeniu Paszkówki, największe, polskie atrakcje turystyczne, w większości wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Oto miejsca, które Państwu pragnę pokazać. Kraków - dawna stolica Polski i Europejskie Miasto Kultury 2000, Wieliczka ze starą kopalnią soli, Częstochowa z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, Wadowice - miejsce urodzin Ojca Świętego, Jana Pawła II, Kalwaria Zebrzydowska - od czterech wieków cel milionów pielgrzymów, Oświęcim - niezapomniane świadectwo Holocaustu, wreszcie, Zakopane - słynna „stolica” polskich Tatr, a także malownicze Pieniny z przełomem Dunajca i emocjonującym spływem tratwami. Dojazd autokarem z Pałacu do każdego z tych miejsc zajmuje od 30 minut do jednej godziny.

         Pobyt w moim pałacu pozwoli Państwu nie tylko wypocząć, lecz także, niemal jak w wirtualnej rzeczywistości, przenieść się w przestrzeni i w czasie,  poznając niezwykły kraj i ludzi oraz obcując z duchowym klimatem starej Ojczyzny.

Poznanie swoich „korzeni” i spojrzenie w historyczną przeszłość, pozwoli Państwu lepiej poznać samych siebie i - być może - odkryć w sobie nowe wartości, czego Państwu z całego serca życzę.


                                                                  Jan Oleksy

 

 

Kraków - Europejskie Miasto Kultury 

Nie jest łatwo wytłumaczyć wyjątkowość Krakowa tym, którzy jeszcze nie widzieli tego miasta. Ta wyjątkowość wiąże się przede wszystkim z niepowtarzalnym w skali całego kraju dziedzictwem kulturowym skupionym w jego murach. Tutaj w roku 1000 założono biskupstwo kościoła rzymsko-katolickiego. Tutaj na  Wzgórzu Wawelskim wybudowano rezydencję polskich królów, a zarazem miejsce ich koronacji i nekropolię, bowiem od XI do XVII wieku był Kraków stolicą Polski. Tutaj w 1364 roku powołano do życia Akademię Krakowską, pierwszą polską uczelnię (dziś - Uniwersytet Jagielloński). Zmieniało się przez wieki oblicze miasta, a jego życie niezmiennie koncentrowało się wokół  Rynku, drugiego - po weneckim placu św. Marka - forum Europy.

W Krakowie tradycja splata się ze współczesnością na każdym kroku i niemal każdy kamień ma swoją historię. Jej ucieleśnieniem są liczne, pochodzące ze wszystkich epok zabytkowe budowle, których liczbę szacuje się na 6 tysięcy. Ich "ruchome" dopełnienie stanowi ok. 2,5 miliona dzieł sztuki zgromadzonych w krakowskich muzeach, kościołach i archiwach. Dzięki temu niezwykłemu nagromadzeniu dóbr kultury, miasto zostało umieszczone na liście obiektów Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO (World Heritage List).

Nie sposób opisać w tym miejscu wszystkich turystycznych atrakcji miasta. Pewne jest, że każdy przybysz odkryje tutaj swój własny "magiczny" Kraków. Gdy jedni podążać będą tropem Mikołaja Kopernika, innych zainteresują miejsca związane z Janem Pawłem II. Kogoś zachwycą niepowtarzalne w skali światowej podziemne zakamarki XIII wiecznej kopalni soli w Wieliczce, ktoś inny spędzi być może długie godziny błądząc po zaułkach  żydowskiego  Kazimierza, podczas gdy jeszcze inni staną olśnieni przed słynnym ołtarzem Wita Stwosza w Kościele Mariackim.

Korzystając ze swego geograficznego położenia, pragnie być Kraków miejscem, w którym spotykają się różne kultury i narody. Jest miastem kultury, sztuki i nauki. Mieszka tutaj wielu wybitnych przedstawicieli świata polskiej kultury (wśród nich, dwoje noblistów - Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, a także Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki).

 

WIELICZKA

W pobliżu Krakowa, 14 km od centrum miasta znajduje się miasteczko Wieliczka, słynne z najstarszej w Europie, wciąż czynnej kopalni soli. Kopalnia pracuje nieprzerwanie od 700 lat.

Wielicka kopalnia soli, jako wyjątkowa atrakcja turystyczna, nie może się równać z niczym innym na świecie. Od wieków odwiedzali ją wielcy tego świata a także rzesze zwykłych turystów. Wśród gości znaleźli się Kopernik, Goethe, Humboldt, Paderewski, Mendelejew, Baden Powell, Karol Wojtyła - obecny papież Jan Paweł II oraz liczne koronowane głowy.

Od 1978 roku kopalnia znajduje się - obok kilkunastu największych atrakcji świata - na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Trasa Turystyczna biegnie tylko do trzeciego poziomu kopalni, to jest na głębokość 135 metrów. Podczas 2,5 godzinnej wycieczki, zwiedzający przemierzają trasę długości 3,5 km, wybraną spośród ponad 320 km chodników całej kopalni. Zobaczyć można 30 spośród 2148 komór. Najciekawsze są olbrzymie komory eksploracyjne, (najwyższa ma 36 metrów wysokości). Trasa prowadzi także przez trzy kaplice, z których najstarsza liczy sobie ponad 300 lat. Kaplice są bogato dekorowane rzeźbami z drewna i soli.

Prawdziwą atrakcją są trzy podziemne słone jeziora, z których najgłębsze ma 7 metrów głębokości. Można zobaczyć także ślady dawnych prac górniczych, maszyny, drewniane konstrukcje i narzędzia sprzed kilkuset lat. Bajkowa, podziemna sceneria obfituje w bogate formy geologiczne, które ilustrują złożoną strukturę podziemnych zasobów i zachwycają swoim pięknem. 

 

CZĘSTOCHOWA

Jest dużym miastem położonym nad rzeką Wartą, które żyje w rytmie pielgrzymek do górującym nad nim klasztoru na Jasnej Górze. Co roku przybywa tutaj ok. 4 miliony pątników (400 tysięcy z nich pielgrzymuje pieszo!).

Historia Jasnej Góry związana jest ściśle ze słynnym cudownym obrazem. Namalowany na trzech pokrytych płótnem deskach z drzewa lipowego, przedstawia on Matkę Boską o ciemnej karnacji i twarzy zranionej trzema rysami, unoszącą  Dzieciątko z Ewangelią w ręku. Malowidło wzbogacają m.in. cenne, diamentowe i rubinowe sukienki oraz korony. Nie wiadomo kiedy obraz powstał. Tradycja wiąże go ze św. Łukaszem, który miał go namalować na desce stołu przy którym posilała się Święta Rodzina.

Od przeszło 600 lat, obrazem opiekują się Ojcowie Paulini. Ich klasztor jest fortyfikacją rozbudowaną zwłaszcza w  XVII wieku, kiedy to zamieniony został w twierdzę i skutecznie odparł szwedzkie oblężenie. Od tego czasu Jasna Góra stanowi symbol polskiej wolności narodowej i religijnej, a Matka Boża stała się patronką i królową Polski. To właśnie Jej wstawiennictwu przypisuje się duchową odnowę całego narodu i jego niedawne uwolnienie od komunistycznego reżimu.

 

OŚWIĘCIM - Konzentrationslager Auschwitz

Słowo Auschwitz (niemiecka nazwa Oświęcimia) jest dla całego świata najstraszniejszym symbolem Holocaustu, ludobójstwa i terroru. Początkowo, w 1940 roku powstał tutaj obóz koncentracyjny, który od roku 1942 stał się największym obozem zagłady dla europejskich Żydów.

Ogólną liczbę ofiar obozu szacuje się na 1,5 mln ludzi. Większość z nich zginęła w komorach gazowych. Przyczyną śmierci pozostałych był głód, praca ponad siły, choroby, tortury i zbrodnicze eksperymenty medyczne.

Na terenie byłego obozu, do którego prowadzi osławiona brama z napisem „Arbeit macht frei”, znajduje się obecnie muzeum. Wstrząsające wrażenie wywierają tutaj zwłaszcza olbrzymie sterty okularów, butów i innych przedmiotów odebranych więźniom, a także krematorium i ściana śmierci. Znajduje się tutaj również cela głodowa w której zmarł św Maksymilian Kolbe.

Ekspozycji tej nie powinny oglądać dzieci poniżej 12 roku życia i osoby bardzo wrażliwe!

 

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Kalwaria Zebrzydowska jest od wieków celem niezliczonych pielgrzymek i miejscem kultu Męki Pańskiej, a także czci Matki Bożej.

Historia Kalwarii rozpoczyna się w 1600 roku, kiedy to wojewoda krakowski i starosta lanckoroński, Mikołaj Zebrzydowski, wybudował na górze Żar kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa, wzorowaną na kaplicy Golgoty w Jerozolimie. Kilka lat później Zebrzydowski ufundował klasztor Bernardynów, a także postanowił odtworzyć całą Drogę Męki Pańskiej, korzystając z faktu, że Góra Żar przypominała swoim krajobrazem wzgórze Golgoty. Projekt został poszerzony o miejsca upamiętniające Matkę Boską i w ten sposób powstał jedyny w swoim rodzaju zespół 41 sakralnych obiektów, kaplic, figur i mostków połączonych dróżkami Chrystusa i Jego Matki.

Rzesze pątników przybywających do Kalwarii uczestniczą w specjalnych, plenerowych nabożeństwach, procesjach odpustowych i misteriach pasyjnych. Szczególnie interesujące są tutaj obrzędy Wielkiego Tygodnia, przedstawiające ostatnie dni życia Chrystusa, a także święto Wniebowzięcia. Takie uroczystości gromadzą jednorazowo ok. 100 tysięcy pielgrzymów. Celem pielgrzymek jest również bazylika Ojców Bernardynów z Cudownym Obrazem Matki Bożej, który znajduje się w tym miejscu od 1641 roku, kiedy to ukazać się na nim miały krwawe łzy.

         Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Kalwaria Zebrzydowska, to miejsce dla katolików niezwykłe, miejsce w którym czuje się wręcz modlitwę czterech wieków. Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo z tym miejscem związany emocjonalnie, podczas jednej ze swoich pielgrzymek powiedział - „Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga(...). Pragnę złożyć u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej papieską różę, jako wyraz wdzięczności za to, czym była i nie przestaje być w moim życiu.”

         W ubiegłym roku, klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

 

WADOWICE

Niewielkie miasteczko na trasie Kraków - Kalwaria - Oświęcim. Prawa miejskie otrzymało 570 lat temu. Z miastem tym splotły się życiorysy takich wybitnych Polaków, jak - św. Rafał Kalinowski i pisarz, Emil Zegadłowicz. Najznamienitszym jego obywatelem jest jednak Karol Wojtyła, obecny papież Jan Paweł II.

Zawierający liczne pamiątki, dom rodzinny Ojca Świętego, Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny i sanktuarium  św. Piotra Apostoła, stanowią główny cel podróży tysięcy turystów z kraju i zagranicy.

 

TATRY i ZAKOPANE

Tatry są miniaturą Alp, gdyż na niewielkiej powierzchni koncentrują się wszystkie typy krajobrazu wysokogórskiego. Szczyty Tatr to gołe, granitowe skały, prawie przez cały rok pokryte śniegiem. Niżej można podziwiać tradycyjne piętra roślinności górskiej oraz liczne jeziora i stawy (m.in. Morskie Oko, Pięć Stawów Polskich) - widoczne skutki wysokogórskiego lodowca. Charakterystyczne i dostępne dla wszystkich są także malownicze doliny górskie. W Tatrach żyją rzadkie gatunki zwierząt, jak np. kozice i świstaki. Zdobycie górskich szczytów ułatwia kolejka linowa na Kasprowy Wierch   (1895 m).

Wspaniała przyroda uznana za Światowe Dziedzictwo Natury chroniona jest przez Park Narodowy obejmujący cały teren gór. 

U podnóża północnych stoków tatrzańskich leży Zakopane, zatopiona w naturalnej zieleni niewielka, uzdrowiskowa miejscowość, której sława trwa od przeszło 100 lat, kiedy to górskie walory klimatyczne oraz piękno tatrzańskich szczytów odkryli artyści, politycy, ludzie kultury i nauki. Obecnie Zakopane oferuje spokój, ciszę i wypoczynek, nie wymagające rezygnowania z miejskiego komfortu. Tylko tutaj można wyruszyć rano na emocjonująca górską wspinaczkę, po południu zwiedzić jedno z licznych muzeów, a wieczorem udać się na doskonały spektakl do teatru. Można także wypoczywać aktywnie - pływać, jeździć konno i na rowerze górskim. Zimą, miłośnicy nart mają do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich umożliwiających zjazdy o różnej skali trudności.

Wielką atrakcją Zakopanego jest żywy i troskliwie pielęgnowany folklor podhalańskich górali, a raz do roku - w czasie międzynarodowego sierpniowego festiwalu - poznać można również kulturę górskich narodów całego świata.

 

PIENINY i przełom Dunajca

Pieniny to nie spotykane w europejskiej skali pasmo wapiennych gór (najwyższy szczyt - Trzy Korony), które charakteryzują ostre formy skalne, liczne przepaście i wąwozy. Wyjątkową atrakcją dla turystów, mrożącą czasem krew w żyłach, jest trwający 2,5 godz. spływ Dunajcem, na autentycznych góralskich tratwach. Przełom rzeki obfituje w emocjonujące przejazdy między skałami, spomiędzy których biją liczne źródła. To właśnie dla osób płynących Dunajcem, Pieniny odkrywają całe swoje piękno.

Zwiedzając okolice należy koniecznie zobaczyć przepiękny, tajemniczy zamek w Niedzicy z 1330 r., oraz  ruiny zamku w Czorsztynie. Centrum turystycznym Pienin jest Szczawnica - uzdrowisko znane od 1828 r. Zbudowana niedawno wielka zapora, utworzyła olbrzymi, malowniczy zalew, umożliwiający uprawianie sportów wodnych.

Ceny i Rezerwacja